W Domu Słowa 19 stycznia odbyło się doroczne spotkanie kolędowe Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. To ważna inicjatywa dla pobudzenia refleksji nad wyzwaniami duszpasterskimi i rozwoju poczucia odpowiedzialności za kościół lokalny.
Towarzystwo skupia osoby, które wspierają formację kleryków poprzez modlitwę. Podobne wspólnoty istnieją w innych diecezjach Polski. Każdy, kto chce pomagać przyszłym kapłanom w procesie ich formacji, może dołączyć do stowarzyszenia.
Na spotkaniu, któremu przewodniczył ks. Tomasza Metelica, rektor WSD DL, zebrały się grupy parafialne Towarzystwa oraz klerycy naszego seminarium. Była to zatem wspaniała okazja do podzielenia się doświadczeniami życiowymi oraz umocnienia w wierze. Klerycy przebywający na co dzień za murami seminarium potrzebują spotkań z osobami świeckimi, aby dowiedzieć się o kontekstach egzystencjalnych, problemach i wyzwaniach rodzin naszej diecezji.
Natomiast dla wiernych budujące jest świadectwo alumnów, którzy w tak młodym wieku są na tyle dojrzali i napełnieni miłością Chrystusa i Jego Kościoła, że chcą poświęcić swe życie na służbę Bogu. Ponadto członkowie Towarzystwa zazwyczaj wybierają sobie jednego kleryka, za którego szczególnie się modlą. Możliwość wzajemnego poznania się umacnia w kontynuowaniu powziętych postanowień.
Wszystkie grupy przyjechały do Domu Słowa na godzinę 10:00.
O 10:30 wspólnie odmówiono w kaplicy różaniec za powołanych. Modlitwę z rozważaniami prowadzili klerycy. Wspólne zanoszenie próśb o nowe powołania, za powołanych, którzy przygotowują się do służby w Kościele oraz za księży posługujących w parafiach przedstawia się jako świadectwo nadziei w moc modlitwy i powierzenia siebie oraz spraw wspólnoty kościelnej Opatrzności Bożej.
O godzinie 11:00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem księdza rektora.
Homilię wygłosił ks. Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny WSD DL. W swoich słowach poruszył zagadnienie działania łaski Bożej , która jest w stanie całkowicie przemienić człowieka. Odwołał się również do przeżywanego Roku Jubileuszowego, którego tematem jest sformułowanie Pielgrzymi Nadziei. Wskazał na ciągłość historii zbawienia, która jest przecież historią każdego z nas. Po skończonej Mszy Świętej udano się na posiłek.
Wspólne kolędowanie, połączone z konferencją księdza rektora, zaczęło się o 13:30 i trwało do 15:00. Za oprawę muzyczną odpowiedzialne były Siostry Służebnice Przenajświętszej Krwi z Legnicy. Pomagał im kl. Jakub Nóżka, który jest uzdolnionym organistą.
Ksiądz rektor podzielił się informacjami na temat obecnego kształtu formacji seminaryjnej w diecezji legnickiej. Warto pamiętać, że proces formacyjny kleryków przebiega w nowy sposób, który wymuszony jest niewystarczającą ilością kandydatów do seminarium.
W metropolii wrocławskiej, w skład której wchodzi diecezja legnicka, diecezja świdnicka i archidiecezja wrocławska, klerycy z trzech jednostek administracyjnych podejmują razem formację. Pierwszy rok formacyjny odbywa się w Świdnicy, w ramach etapu propedeutycznego. Klerycy wtedy jeszcze nie są studentami, ale uczestniczą w zajęciach z Katechizmu Kościoła Katolickiego, liturgiki, Pisma Świętego. Niezwykle cennym doświadczeniem są warsztaty psychologiczne połączone z konsultacjami, dzięki którym lepiej poznają samych siebie oraz mechanizmy rządzące ludzką psychiką. Alumni biorą udział także w działaniach duszpasterskich. Odwiedzają parafie i angażują się w wolontariat. Gdy po skończonym roku formacji zostaną dopuszczeni na dalszy etap, przechodzą do Wrocławia. Tam przez sześć lat formują się w seminarium wrocławskim, oczywiście pozostając klerykami seminarium legnickiego, oraz studiują na Papieskim Wydziale Teologicznym. Ukończenie studiów wraz z otrzymaniem święceń kapłańskich wieńczy dzieło formacji seminaryjnej. Na chwilę obecną jest na wszystkich rocznikach 13 kleryków z diecezji legnickiej.
Ponadto ksiądz rektor w wygłoszonej konferencji wskazał na istotną rolę Ducha Świętego w rozwoju chrześcijańskiego życia. Zachęcał zgromadzonych, aby w swoich modlitwach za kleryków modlili się także do Trzeciej Osoby Trójcy Świętej o potrzebne dary i łaski.
Ostatnim punktem wydarzenia było odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Warto zwrócić uwagę, że w Dzienniczku świętej siostry Faustyny znajduję się tekst opisujący schemat modlitewny na nowennę do Bożego Miłosierdzia, którą zazwyczaj odmawia się przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. Wspomina się o tym zapisie, dlatego że stanowi on wezwanie do modlitwy za powołanych i świadczy o wartości posługi kapłańskiej, dzięki której Bóg staje się obecny pośród swego ludu. Pan Jezus przekazał siostrze intencje na każdy dzień nowenny, a wśród nich na dzień drugi, kiedy to wierni zgodnie z pragnieniem Chrystusa modlą się za kapłanów:
Dziś sprowadź Mi dusze kapłańskie i zakonne, i zanurz je w niezgłębionym miłosierdziu Moim.
One dały Mi moc przetrwania gorzkiej męki; przez nie, jak przez kanały, spływa na ludzkość miłosierdzie Moje.
Spotkania Towarzystwa Przyjaciół WSD DL z klerykami są świadectwem silnej wiary osób, które czują się częścią wspólnoty Kościoła i pragną jak najlepiej służyć Bogu w swoich środowiskach. Obecnie coraz bardziej dotkliwe staje się zjawisko kryzysu powołań, które dotyczy także diecezji legnickiej. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat liczba kandydatów do seminarium, znacząco zmalała. Jest to proces złożony, który mimo wszystko jawi się jako znak czasu i wymaga adekwatnej odpowiedzi umotywowanej czystą wiarą, nadzieją i miłością.
Nie należy popadać w katastrofizm, twierdzić że trudne okoliczności są czymś stałym, co nie przeminie. Jednakże utrzymywanie się współczesnej tendencji może w przyszłości doprowadzić do poważnych zmian w funkcjonowaniu wspólnot parafialnych.
Co możemy zrobić, aby zapobiec trudnej sytuacji?
Wydaje się, że najskuteczniejszym środkiem jest modlitwa, wspieranie osób powołanych do kapłaństwa, budowanie poczucia wspólnoty, otwarcie na działanie Boga, który może sprawić że nasze gromadzenie się w kościele stanie się spotkaniem przyjaciół.
Relacja: kl. Wiktor R.









